Egymillióba is kerülhet a feledékenység

Egymillióba is kerülhet a feledékenység
Tipikus hibákat követnek el a kereskedők az online pénztárgépek használatakor – figyelmeztet a NAV adószakmai sajtóirodájának vezetője. Miután szeptember 1-től már csak online kassza működhet az erre kötelezett vállalkozásoknál, az adóhatóság összegyűjtötte, mik a legjellemzőbb kezelői hibák, ezzel a jóhiszemű felhasználókat szeretnék megóvni a büntetésektől. A bírság egyéni vállalkozók esetében 500 ezer, cégeknél 1 millió forint is lehet.

Gyakori probléma az online kasszák üzemeltetőinek körében, hogy nem végzik el a napi nyitást, vagy zárást. Ha a nyitó pénzmennyiséget nem rögzítik, akkor később nem tudják bizonyítani, hogy a kasszába mikor került bele az ellenőrzéskor ott talált összeg. Minden nap végén – non-stop üzletben 24 óránként – napi forgalmi jelentést kell készíteni, ami adóügyi bizonylatnak minősül. Arra is figyelni kell, hogy az üzemeltető felelős a kassza plombájának sértetlenségéért és olvashatóságáért – tájékoztatta a Tobacco magazint Dr. Kiss Péter András, a NAV adószakmai szóvivője.

A legtöbb mulasztás a pénztárgépnapló vezetésekor történik. Ha például meghibásodik a kassza, a kereskedőnek haladéktalanul intézkednie kell. Kérheti a szervizt, hogy véglegesen hozzanak másik készüléket, vagy a javítás idejére kérhet cserekasszát, esetleg beüzemelhet tartalék pénztárgépet, ha van ilyenje. Minden alkalommal azonnal be kell írnia a naplóba a meghibásodást, ellenkező esetben bírságra számíthat egy ellenőrzéskor.

Fontos, hogy mindent meg kell tenni a bizonylatolás zavartalanságáért. Ha nem oldható meg az üzletmenet aránytalan vesztesége, fennakadása nélkül, hogy másik pénztárgépet állítsanak üzembe, akkor – legfeljebb 15 napig – kézi nyugtával is lehet dolgozni. A revizorok találkoznak olyan esetekkel, amikor az üzemeltetők nem jelentik be a NAV-nál a kassza üzemeltetésének 30 napon túli szüneteltetését, vagy a használat helyének megváltoztatását.