2025: Mindennet

2025: Mindennet
A Fehér Ház 2025-re jósolja, hogy a világ elérkezik az Internet of Everything, azaz a mindent összekapcsoló hálózat korszakába. A gazdaság óhatatlanul átalakul, megváltozik például az üzletemberek és vásárlóik viszonya is. Amíg a dolgok internetje (Internet of Things) 2020-ra eléri az 1,9 ezer milliárd dolláros gazdasági értéket, az ezen még tovább mutató „mindennet” haszna egyelőre felbecsülhetetlen.

Épphogy csak megismerkedtünk a gépek közötti kommunikáció (M2M, azaz Machine to Machine) fogalmával – még itt az onlinekassza.hu hasábjain is – máris egy újabbat kell a kereskedők figyelmébe ajánlanunk. Az Internet of Everything, vagyis nemcsak a dolgokat, de a teljes létezésünket átható hálózat hatásait ecseteli ugyanis a Xerox Innovation Group vezetője a Napi Gazdaság cikkében.

Sophie Vandebroek összefoglalója szerint nagy hatást gyakorol majd a gazdasági életre az információáramlás fejlődése, és összefonódása mindennel. Először is a mindennapi használati tárgyaink érzékelik és értékelik majd környezetünket és reagálnak is majd a változásokra. Másodszor egy flexibilis, okos infrastruktúra szervezi majd ezeket rendszerbe. Harmadszor pedig ez az egész azonnal előállítja azt a többletinformációt, amely fontos az aktuális életünk számára. Eszközeink tehát éjjel-nappal összeköttetésben lesznek velünk, reagálnak minden szükségletünkre és óhajunkra.

Az információ ilyen mértékű rendelkezésre állása óhatatlanul befolyásolja többek között a gazdaságot, megváltozik például az üzletemberek és vásárlóik viszonya is. A sorok között olvasva lefordíthatjuk ezt úgy is, hogy egy kereskedőnek a vevői „áruellátási szolgáltatójává, szakértőjévé” kell inkább válnia ahelyett, hogy csupán egy egyszerű boltvezetőként tekintsen magára. A fogyasztók kiszolgálása az új környezetben speciális felkészültséget igényel, amelyben a vásárló vágyainak megismerésére és befolyásolására sokkal jobb eszközök állnak majd rendelkezésre. (Ajánljuk figyelmébe e témában az adatgondnokokról szóló cikket.)

A Fehér Ház nemrég közreadott nyilatkozatában kijelenti, hogy az Internet of Everything átalakítja majd a kormány, a lakosok és az üzleti világ viszonyát is. Az amerikaiak ugyanebben a nyilatkozatban megemlítik, hogy egy előzetes kutatásban részt vett 1600 technológiai fejlesztő, vállalkozó és elemző többsége egyetértett abban, hogy 2025-re mindebből valóság válik, és bíznak a mindennapi életünkre kedvező hatásaiban. (Az onlinekasszák tekintetében az amerikaiak kicsit lemaradtak, nálunk már most működik a világ legjobb rendszere, amely a kormány és az üzleti világ közötti információáramlás modern megközelítésének ékes példája.)