Külföldi roamingon át jutnak az adatok a NAV-hoz?

A Népszabadság írása szerint egyelőre úgy tűnik, külföldi mobilcégekkel kell szerződést kötniük a hazai kereskedőknek, hogy rendeltetésszerűen használhassák új pénztárgépeiket. A beépített SIM-kártyák ugyanis a magyar hálózatokon csak roamingolnak majd, a szolgáltatás díja pedig egyelőre kérdéses. Már bemutatkozott egy cég, amely virtuális szolgáltatóként megoldást kínál. A Mobil Adat Kft. ügyvezetője szerint igyekeznek úgy beállítani a költséget, hogy minden résztvevőnek megfeleljen. Brasnyó Péter szerint nem feltétlenül szükséges, hogy külföldi szolgáltatóval szerződjenek a kereskedők, lehet, hogy a jelenlegi magyar társaságok közvetítenek.

Az új pénztárgépekkel szemben támasztott követelményeket megfogalmazó rendelet értelmében a gépeknek olyan mobil-adatkapcsolattal kell rendelkezniük, amely minden magyar mobilhálózaton működik – írja a Népszabadság. Miután a hazai szolgáltatók ezt a követelményt nem tudják teljesíteni, úgy tűnik, végül kompromisszumos megoldás születik és külföldi SIM-ek kerülnek a kasszák Adóügyi Ellenőrző Egységébe (AEE). Ezek a kártyák mindhárom magyar hálózaton működnek, az egyes magyar mobilcégek pedig beállíthatják, hogy jó térerő esetén melyik szolgáltatót válassza az egység. Azt még nem lehet tudni, hogy mindez mennyibe kerül majd a vállalkozásoknak, de a külföldi adatroaming drága dolog. NAV-os és távközlési források szerint ez esetben kis mennyiségű adatot kell továbbítani, amely még egy 24 órás nyitva tartással működő üzlet esetében sem haladja meg a havi 50 megabyte-ot, így vélhetően egységárat alkalmaznak majd.

A pénztárgépeknél csak elméleti lehetőség lesz a szolgáltató váltására. Az AEE-ben speciális, az alaplapra forrasztott, csipformátumú SIM-et kell használni, nem a hagyományos kártyát. Vagyis, ha egyszer egy szolgáltató mellett döntött az ügyfél, akkor csak az AEE cseréjével tud váltani, ennek pedig több tízezer forintos anyagi, és komoly adminisztratív terhei vannak, hiszen a pénztárgép minden részegységét regisztráltatni kell a NAV-nál.

Két hete a siófoki Retail Konferencia résztvevői előtt mutatott be működő AEE-egységet a Laurel Cégcsoport. Kétféle AEE egységet fejlesztettek, a Bbox Informatika megoldása az újonnan telepített pc-alapú kasszákhoz alkalmazható majd, míg a Sagemcom által gyártott AEE a kiskasszák esetén jelent megoldást. Mindkét gyártó a Mobil Adat Kft.-t választotta SIM-szolgáltatónak. Ez a társaság 2012 végén alakult, virtuális szolgáltatóként más mobilcégek szolgáltatását közvetítheti, vagyis ő szerződhet külföldi telefontársaságokkal és hazai ügyfeleinek adhatja tovább a csomagot. A Népszabadság úgy értesült, mindhárom cég megtalálta már azt a külföldi partnerét, amely a szolgáltatást elérhetővé tenné a magyar kereskedőknek.

Brasnyó Péter, a Mobil Adat Kft. ügyvezetője az onlinekassza.hu-nak elmondta, jelen pillanatban valóban nem tudják megoldani a hazai nagy mobilcégek (Telekom, Vodafone, Telenor), hogy mindhárom hálózaton működő szolgáltatást nyújtsanak. Ehhez úgynevezett belső roaming-megállapodást kellene kötniük. Ennek hiányában az a járható út, hogy külföldi szolgáltató lépjen be, amelynek mindhárom magyar céggel szerződése van az adattovábbításra. Megjegyezte, természetesen mindhárom magyar szolgáltatónak nemzetközi háttércége is van, amelyek szintén meg tudják ezt valósítani.