Mindenki nyer a COSMO érkezésével

A cégek, szervezetek adat- és információfeldolgozását végző, a folyamatok egységes, integrált informatikai kezeléséért felelős vállalatirányítási (ERP) rendszereket olvasóink többségének aligha kell bemutatni. A becslések szerint Magyarországon is évi százmilliárdos piacon nemrég egy akvizícióval megjelent a terület egyik legnagyobb európai szakértője, a COSMO CONSULT csoport: a német multinacionális cég az XAPT Solutions Kft.-t – és annak romániai leányvállalatát – vásárolta meg. Az immár COSMO CONSULT Kft. néven működő cég ügyvezetője, Polocz Anett nyilatkozott portálunknak.

 

– Bár az XAPT Solutions név lassan a múlté, mégis érdemes talán azzal kezdeni, honnan indult a cég, és milyen szerepet tölt be a vállalatirányítási rendszerek hazai piacán?

– Maga az XAPT 2000-ben született, magyarországi családi vállalkozásként. A dinamikusan fejlődő vállalat egyik üzletágából jött létre 2017-ben az XAPT Solutions, amely erre az évre hozzávetőlegesen 50%-os részesedést ért el a Microsoft Dynamics üzleti alkalmazások szegmensében.

– Akkor már érthető, miért keltették fel a COSMO CONSULT érdeklődését. Hogy látja, legfőképpen mi motiválta az akvizíciót az új anyacég részéről, és mi volt az, ami miatt Önök a változás mellett tették le voksukat?

– Részünkről sokat nyomott a latban, hogy egy erős, nemzetközi szakmai csapathoz csatlakozhatunk, amely több mint húsz éve jelen van a piacon, és a fő profilja ugyanaz, mint a miénk. Bízunk benne, hogy fejlesztéseink, technológiáink a COSMO révén minden eddiginél szélesebb piacokra juthatnak el. Ami az anyacég indokait illeti, Uwe Bergmann vezérigazgató szavait tudom idézni. Ő a bejelentés idején úgy fogalmazott, mindez egy nagyobb európai akvizíciós hullám fontos állomása, cégünk pedig tökéletesen illeszkedik a csoportba. Megtisztelő számunkra, hogy ebben a régióban, amelyben a COSMO CONSULT hatalmas potenciált lát, éppen ránk esett a választás.

– Az eddigi tapasztalatok alapján a COSMO valóban nyitottnak mutatkozik arra, hogy az Önök saját megoldásait elérhetővé tegye a csoport által lefedett más országokban is? 

– Szerencsére igen, bár az eltelt idő rövidsége miatt egyelőre inkább csak benyomásokról van szó – azok viszont pozitívak, vagyis nyitottan állnak hozzánk. Az azonban biztos, hogy jelentősen nőni fog a nemzetközi projektjeink száma, vagyis a kollégáink értékes tapasztalatokra tehetnek szert külföldön, az ott megszerzett tudásból pedig a magyar ügyfeleink is profitálhatnak.

– Ezen felül mit nyerhetnek még az új helyzettel a hazai vállalatok?

– A COSMO CONSULT a Microsoft kiemelt nemzetközi partnere, érkezésükkel így az ERP és a CRM szegmensekben minden eddiginél több iparág-specifikus, kész megoldás válhat közvetlenül elérhetővé a magyar cégek számára, aminek mindenki csak örülhet. Ha ehhez hozzátesszük, hogy mindezt egy 14 országban jelenlévő, 118 millió euró éves forgalmú csoport biztosítja, akkor nem túlzás azt mondani, hogy a már most is számottevő, de további jókora bővülés előtt álló piac szilárdabb alapokon állhat, mint valaha.

– Jelenleg hogyan oszlik meg a cégénél a belföldi és a külföldi tevékenység aránya? Az akvizíció után ez hogyan változhat?

– Az árbevételünknek jelenleg kevesebb mint tíz százaléka származik „exportból” – ez minden bizonnyal növekedésnek indul, rövidesen akár meg is duplázódhat. Most úgy látjuk, hogy a húsz százalék már egyfajta plafon a kivitel terén, mert eltökélt célunk, hogy továbbra is elsősorban a hazai piacra összpontosítsunk.

– Ezen kívül milyen, számokra lefordítható terveik vannak még a közeljövőre nézve?

– A Microsoft Dynamics hazai piacán a már említett közel 50 százalékos részesedésünket szeretnénk további 5-10 százalékkal növelni. Létszámban, valamint bevételben pedig egyaránt ötven százalékos bővüléssel kalkulálunk a következő öt évben.

– A létszám másfélszerezéséről olvasva, és a hazai munkaerőpiac realitásait ismerve, sokan most bizonyára felvonták a szemöldöküket…

– Természetesen számunkra is jelentős kihívás a megfelelő számú, jól képzett szakember megtalálása. Ez az egyik oka annak, hogy a közelmúltban az általunk nagyra tartott Soproni Egyetemmel közösen Microsoft üzleti alkalmazás oktatásba kezdtünk, és egy irodát is létrehoztunk, amely reményeink szerint idővel fontos fejlesztői központtá válhat majd.