Az Eurostat szerint nálunk az egyik legolcsóbb az élelmiszer

Részletes vizsgálat jelent meg nemrég az európai élelmiszerárakról, melyből kiderül: Magyarországon az egyik legalacsonyabb az árak szintje a kontinensen, az alkohol pedig itt a legolcsóbb. Az élelmiszerek, italok és dohányáruk összehasonlító árszintjéről szóló Eurostat-tanulmány a közelmúltban készült, és 36 európai ország adatai alapján mutatja be, melyik országban hogyan alakultak ezeknek a termékkategóriáknak a kiskereskedelmi árai 2022 egészét nézve. A témával a Világgazdaság online portál is foglalkozott.

Ismét csökken a hazai termékek aránya a magyar boltok polcain

Széles körű szakmai egyeztetést kezdeményezett a hazánkban működő élelmiszerkiskereskedelmi szereplőkkel a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A szervezet honlapján megjelent beszámoló szerint a találkozó célja az volt, hogy a jelentős gazdasági haszonnal kecsegtető, olcsó import ellenére se csökkenjen a magyar termékek aránya a hazai üzletláncok kínálatában.

Megtorpant az e-kereskedelem, amit a használt piac is fenyeget

Az év első felében stagnált a hazai online kereskedelem. A csökkenő vásárlószám mellett a hirdetések kényszerű növelésével és az árak emelésével tudták tartani a tavalyi szintet az e-kereskedők, de ez sem volt elég: az inflációs adatok fényében a helyzet valójában a piac csökkenését tükrözi – mutat rá a Growww Digital e-kereskedelmi trendriportja, amelynek részleteit a Trade magazin portál ismertette.

Akkorát rúgott az inflációba az árfigyelő-vakcina, hogy mindenki csak les

Óriási az érdeklődés a július elsején indult online árfigyelő iránt. Ez nem csak a fogyasztói oldalon igaz, mivel a kiskereskedelmi láncok is felkészültek a rendszer indulására akcióikkal, árengedményeikkel – mondta a Napi.hu-nak adott interjújában Rigó Csaba Balázs. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke rámutatott: a versenyre gyakorolt kedvező hatást már most jól jelzi, hogy az üzletláncok napi árazásra tértek át annak érdekében, hogy lépést tudjanak tartani a konkurencia alacsonyabb áraival. A rendszer már az első napokban csökkentette a tej, a tojás vagy a kenyér árát.

Máris 7 százalékkal csökkent a „megfigyelt” élelmiszerek ára

Az online árfigyelő rendszer indulását követő hetekben, azaz a július 1. és július 19. közti időszakban, a 62 érintett termékkategóriából 53-ban csökkentek az átlagárak, összességében pedig 6,7 százalékos ármérséklődésre került sor. Ennek mintegy 0,6 százalékpontos inflációcsökkentő, illetve 1,8 százalékpontos élelmiszer-inflációt csökkentő hatása lehet a KSH inflációs fogyasztói kosarának súlyait figyelembe véve – állapította meg a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) közleménye, amely a hirado.hu portálon is megjelent.

Továbbra is lejtmenetben a kiskereskedelmi forgalom volumene

A várakozásoktól is elmaradva, a nyers adatok szerint 12,7%-kal, míg naptárhatástól megtisztítva 12,3%-kal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene májusban a nemrég nyilvánosságra hozott adatok szerint - jelent meg a Trade magazin portálon. Az árbevétel közben a magas infláció miatt 5,4%-kal, 1514 milliárd forintra emelkedett. Az előző hónaphoz képest 0,8%-kal csökkent a kiskereskedelmi forgalom, az idei év első öt hónapját nézve pedig 10,8%-os a mínusz.